Fotograf Jawor – Nie tylko śluby!

W dzisiejszych czasach fotograf dokumentuje nie tylko najważniejsze wydarzenia życia . Ja uwielbiam fotografować  codzienność, aby wspomnienia z dzieciństwa nie opierały się na wyidealizowanych zdjęciach z chrztu, komunii, sesji świątecznych itp. Czy nie lepiej mieć zdjęcia, na których jasno widać Wasze uczucia, a nie piękne ubrania, scenerie studia fotografów, które skupiają na sobie całą uwagę? Fotografia rodzinna oczywiście nie jest idealna, jak my wszyscy, tutaj liczą się momenty, spojrzenia, wszystkie werbalne i niewerbalne gesty mówiące o tym jak bardzo się kochacie i jak wspaniałą rodzinę tworzycie.

sesja rodzinna jawor

Często zastanawiam się nad tym, co składa się na dobre zdjęcie. Nie chodzi przecież tylko o technikę, doświetlenie, kontrast czy ostrość. Nawet, jeśli wszystkie te warunki są spełnione, fotografia jest poprawna, ale nie wyjątkowa. Czegoś jej brakuje. Swoją pracę jako fotograf  Jawor (i nie tylko) zaczynam od poznania osób, z którymi będę pracował. Nie wyjmuję od razu aparatu i zasłaniając się nim strzelam kadry ile popadnie – nic z tych rzeczy.  Poświęcam czas na rozmowę. Nie chodzi tylko o ustalenie warunków współpracy czy wybadanie preferencji. Chodzi o spojrzenie na człowieka, na to, jak się uśmiecha, jaki ma styl, jaka energia panuje między Wam.

sesja rodzinna jawor

Myślę, że empatia i zdolność do obserwowania to cechy, jakie musi mieć dobry fotograf. Jawor jest miejscem, w którym nieraz mogłem te umiejętności zastosować w praktyce. Pamiętam na przykład wiele takich chwil, w których miałem dosłownie sekundę na to, żeby zareagować i zrobić zdjęcie. Wiedziałam, że ta chwila już się nie powtórzy, a staram się nie robić zdjęć sztucznie wyglądających i przesadnie pozowanych. Kiedy więc słońce wyjdzie zza chmur na moment, pojawi szczery uśmiech – aparat mam już przygotowany. To właśnie to „coś”, co musi być mieć fotografia, żeby budziła emocje i przywoływała wspomnienia jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Fotograf ślubny Jelenia Góra

Praca jako fotograf ślubny – co jest w niej najważniejsze?

Mówi się, że kiedy twoja pasja stanie się zawodem, już nigdy nie będziesz pracował. Pewnie nie będzie zaskoczeniem, kiedy powiem, że dokładnie tak to wyglądało u mnie. Od lat pracuję jako fotograf. Jawor, Wrocław, Świdnica, Jelenia Góra i wiele innych miast na Dolnym Śląsku – tutaj można spotkać mnie najczęściej. Dla mnie to przepiękny, urokliwy i pod wieloma względami zaskakujący region. Wiem, że poza Sudetami  może się kojarzyć z przemysłowymi krajobrazami, ale pozwólcie, że pokażę Wam, jak czarujący jest w moim obiektywie. Lubię tak właśnie myśleć o mojej pracy jako połączeniu dwóch wielkich pasji, a może nawet więcej niż dwóch: do zwiedzania ciekawych miejsc i fotografii. Szukanie ciekawych kadrów, wyłapywanie oryginalnych struktur z otoczenia, obserwowanie światła w ciągu dnia – nie mogę przestać tego robić, nawet gdy nie jestem w trakcie sesji. Myślę, że tak powinien pracować dobry fotograf. Jawor i inne miasta Dolnego Śląska dają mnóstwo okazji do wykorzystywania tej umiejętności.

Fotograf Jawor – sesja plenerowa

Zrobienie dobrej sesji plenerowej jest jednym z najtrudniejszych wyzwań, jakie stawia fotografia. Jawor, w roli przestrzeni do zdjęć, nieco to zadanie ułatwia, bo ma do zaoferowania wiele miejsc, które wystarczy złapać w kadrze i już jest pięknie. Kiedy wybieram się na sesję plenerową, mam przed sobą trudne zadanie oswojenia Was z obiektywem tak, żebyście się poczuli swobodnie. To w końcu zupełnie niecodzienna sytuacja. Teraz jesteście tylko Wy, ja i aparat. Często więc pojawia się dyskomfort, speszenie i skrępowanie. Staram się szybko rozluźnić atmosferę, bo inaczej zdjęcia nie będą oddawały tego najważniejszego uczucia.

 

Już sam wybór miejsca bardzo w tej sytuacji pomaga. Cieszę się zawsze, ilekroć znajdziemy plener, którym klienci są zachwyceni. Widać to od razu i można wyłapać później na zdjęciach. Żadna sesja nie jest taka sama, tak jak każdy człowiek jest inny. Dlatego nie proponuję ciągle tych samych plenerów. Szukam takich, które najlepiej pasują do Waszych charakterów. Starówka, las, góry, a może opuszczona fabryka – każda z tych scenerii będzie dobra, o ile Wy poczujecie się w niej swobodnie. Ja jestem skory do podróży i poznawania nowych miejsc.

sesja ciążowa Jawor

Zajrzyj do mojego portfolio

Fotograf ślubny Jelenia Góra

Fotograf na wesele Jawor – staram się uwieczniać emocje

Praca jako fotograf na wesele Jawor jest co prawda wymagająca, ale też bardzo satysfakcjonująca. Jestem w stanie ciągłej gotowości, a jednocześnie trzymam się zasad dobrego smaku. Nie chodzi w końcu o to, żeby złapać kompromitujące ujęcia, z których można się pośmiać, ale żeby oddać szampańską zabawę, radość Państwa Młodych i gości, żeby jak najwięcej pozytywnych emocji budziły moje fotki i żeby chciało się do nich wracać latami.

Lubię, kiedy nowożeńcy pozwalają sobie na luz i naturalność w trakcie wesela. Jasne, rozumiem, jak stresujące jest to dla nich przeżycie. Ale wiele razy pracowałem, robiąc zdjęcia ślubne: Jawor, Wrocław, Jelenia Góra itd. – za każdym razem sprawdzała się reguła, że kiedy Młodzi bawią się dobrze, wszyscy bawią się dobrze. Ja robiąc im sesję też. Widać wtedy nieudawane, prawdziwe radość i szczęście. Widać luz w ciele i brak skrępowania, gdy trzeba zdjąć buty i tańczyć boso. Takie imprezy lubię najbardziej. Sprawdź moje reportaże ślubne.

Najlepszy Fotograf Jawor

W naszym malutki mieście jest kilku fotografów profesjonalnych, kilka osób zaczynających działać i mnóstwo amatorów fotografii. Czy można wyłuskać z tej grupy ludzi jednego najlepszego fotografa w Jaworze? Według mnie, niestety, nie jest to możliwe. Zdjęcie to nie  tylko sytuacja, moment, postacie i pozostałe elementy kompozycji, jest to również zapis emocji fotografa naciskającego spust migawki. Nie można się nauczyć  czyjejś wrażliwości i powtarzać zdjęcia, kopiując innych fotografów. Każdy z nas jest zupełnie odmienny i dzięki temu jego dorobek artystyczny również jest niepowtarzalny. Jak  również każdy człowiek ma swój gust(o których się nie dyskutuje podobno) i wybierze dla siebie innego fotografa. Różnorodność – to jest najlepsze w tej branży.

fotograf ślubny Jawor

Fotograf Jawor

fotograf ślubny Jawor

Jak wybrać fotografa w Jaworze? Zrób to, a unikniesz rozczarowania!

Niby proste, a jednak nie do końca.  Pozwolę podrzucić Ci kilka wskazówek, które ułatwią wybór.

  • Posłuchaj co mówią Twoi znajomi, który współpracowali z fotografami. Ich opinia może być bardzo pomocna.
  • Zrób rozeznanie w internecie –  słynny wujek google może pomóc. Instagram i facebook również wskaże Ci zapewne kilku niezłych fotografów w twojej okolicy.
  • Jeśli już masz kilku fotografów „w zakładce ulubione” zapytaj swego wewnętrznego JA czy styl wstępnie wybranego fotografa będzie Ci odpowiadał, czy kompozycja i kolorystyka jest miła dla Twojego oka.
  • Jeśli już Twój casting przeszedł ten jeden, jedyny fotograf, napisz do niego. Poproś aby udostępnił Ci cały materiał z danej sesji bądź reportażu. Jest to szalenie ważne. Nie oszukujmy się, Wszyscy fotografowie do sieci wrzucają swoje najlepsze realizacje. Są to zdjęcia skrupulatnie wyselekcjonowane, żeby w szybkim czasie oczarować widza swoją twórczością . Marketing działa – super!  Nie jest to odkrycie roku, ale jeśli zobaczymy materiał w całości, z  pewności pomoże nam to dokonać trafnego wyboru bez niespodzianek.

Chcesz zobaczyć siebie na moich fotografiach?

Napisz